محل تبلیغات شما

ثُمَّ کانَ عاقِبَةَ الَّذينَ أَساءُوا السّوأي? أَن کَذَّبوا بِآياتِ اللَّهِ وَکانوا بِها يَستَهزِئونَ?روم/10?

ترجمه الف) سپس سرانجام کساني که اعمال بد مرتکب شدند به جايي رسيد که آيات خدا را تکذيب کردند و آن را به مسخره گرفتند!

ترجمه ب) سپس عاقبت آن كسان كه مرتكب كارهاى بد شدند ناگوارتر بود. زيرا اينان آيات خدا را دروغ انگاشتند و آنها را به مسخره گرفتند. (10)

هميشه اين آيه را همين طور ترجمه مي‌کردم و آن را بيانگر نوعي رابطه بين عمل و عقيده مي‌پنداشتم. و داد سخن در مي‌دادم که نهايت گنه‌کاري، رسيدن به انحراف فکري و بلکه کفر است. ولي اين بار که آيه را قرائت مي‌کردم متوجه شدم که کلمه عاقبة علامت نصب دارد نه رفع. و اين بدين معناست که عاقبة خبر «کان» است نه اسم آن. در نتيجه بايد گفت «بسيار بد» عاقبت کساني است که بد کردند، زيرا آنان نشانه‌هاي خدا را تکذيب کردند و آن‌ را به مسخره مي‌گرفتند. در حالي که بنابر آنچه در ذهنم بود کلمه عاقبة بايد مرفوع مي‌شد و جمله «ان کذبوا. » خبر «کان» قرار مي‌گرفت. در واقع من نه تنها دقيق ترجمه نمي‌کردم بلکه از اساس آيه را غلط مي‌خواندم.

مرحوم علامه طباطبائي در الميزان، بر اساس همين ميزان نحوي، کلمه «السّوأي?» اسم کانه گرفته و جمله «أن کذبوا بآيات الله » را تعليل اين عاقبت دانسته است.

البته صاحب الميزان بر اساس ترکيب ديگري که آن را با قيل نقل کرده است مي‌گويد ممکن است که کلمه «السّوأي?» مفعول «أَساءُوا» باشد و جمله «أن کذبوا بآيات الله » خبر«کان» باشد تا بتوان ترجمه فوق را تصحيح کرد. ولي در ادامه اين معنا را مناسب مقام نمي‌داند زيرا آيه در مقام بيان اعتبار و انذار است و مناسب است که عاقبت گناهکاري را بيان کند نه آنکه بگويد گناه کردن به گناه‌هاي بدتري منتهي مي‌شود.

مترجمان قرآن نيز روال واحدي ندارند و هر دو ترجمه در بين ترجمه‌هاي فارسي قرآن ديده مي‌شود.

پي‌نوشت: آية الله ‌اي، جمله «أن کذبوا بآيات الله » را به نوعي تابع «السّوأي?» دانسته‌‌اند و گفته‌اند که عاقبت کساني که بد کردند بدترين است و آن بدترين چيزي نيست جز تکذيب آيات الهي.

نيم دانگ از حکومت پيونگ يانگ

بچه مهندس تراز انقلاب اسلامي!

ما حق داريم بدانيم يا پيشنهاد يک قانون

» ,ترجمه ,عاقبت ,کذبوا ,کلمه ,الله ,را به ,به مسخره ,آيه را ,آن را ,و آن

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
Nathan Brenda Kimberly فروشگاه دنياي جارو-خريد ارزان مواد شوينده Soma Abdulahi Mariana سبک زندگي اموزش رفع گرفتگي فاضلاب shahrmaftool